fbpx
Deva Partisi kurucusu ve genel başkanı. Şu anda Odtü Endüstri Mühendisliği'nin 4 üzerinden 4,00 ortalama ile bitirmiş olması ile pazarlanıyor. Neden 30 yıl önce mezun olduğu üniversitedeki not ortalamasına bakıyoruz onu anlamıyorum, daha düne kadar -toplamda 13 yıl- Ak Parti hükümetlerinde bakanlık yaptı. İcraatları, neyi iyi yapıp neyi iyi yapmadığı, neye ses çıkarıp neye ses çıkarmadığı ortada. Bunlar üzerinden değerlendirsek kendisini daha gerçekçi olmaz mı?
Süleyman Demirel İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümünü 3,99 ortalama ile bitirmiş.

Necmettin Erbakan 5 senelik İTÜ Makine Mühendisliği Bölümünü 3,5 yılda 3,96 ortalama ile bitirmiş ve bu notun üzerine halen çıkan hiç kimse olmamış.

Turgut Özal İTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirmiş. O da yüksek bir ortalama ile bitirmiş ama tam notunu bulamadım.

Demek ki Türk halkı mühendis seviyor, mezuniyet notu da yüksekse sandıkta gidip oyunu ona basıyor. Yani mühendisleri siyasette ve ülke yönetiminde görmek istiyor. Demirel, Erbakan ve Özal'ın toplam aktif siyaset dönemlerini düşünüyorum toplam 30 seneden fazla. Bu akıllı mühendisler tarafından 30 seneden fazla yönetilen bir ülkenin ne bileyim bir Almanya, bir Güney Kore gibi teknoloji, sanayi ve üretim devi olması gerekmez miydi yanlış mı düşünüyorum? Ya da 30 sene yetmedi, Babacan da bir 10 sene yönetsin 40 yıla tamamlayınca mı süper ülkeler arasına gireceğiz? Nedir bu ülke yönetiminde mühendis görme merakı? Fabrikalarda, şantiyelerde çalışsalar daha iyi değil mi..?
Gelişmiş ülkelere baktığımızda geleneksel olarak liderlerin siyaset bilimi ya da hukuk eğitimi almış kişilerden seçildiklerini görüyoruz. Liderlik yapabilmek için hukuk ve tarih bilmek en önemli kriter. Teknik adamları teknik görevlerde kullanmak lazım.

görsel