fbpx
ankara'nın kıyasıya rekabet eden iki parkı; botanik ve seğmenler... gezi olayları döneminde popülaritesi doruk noktasına çıkan seğmenler parkı, pandemi döneminde yerini botanik parkına bırakmış gibi gözüküyor. eline termosunu, sandalyesini alan çankaya halkı mart ayından beri botanik parkını mesken edindi. tabi bu popülaritede yıllar sonra tekrar açılan atakule'nin de payını unutmamak lazım.
Behzat Ç. "Bir Ankara Polisiyesi"nin 16.bölümünde Harun'un sarhoş olup telsizden Eda'ya aşkını ilan ettiği sahne Botanik Parkı'ndaki cam sera yapısının içinde çekilmiştir. Cam yapı diyorum çünkü tam olarak nasıl tarif edeceğimi bilemediğim bu mekan dışardan bakınca bana hep çok zarif gelmiştir. Şu anda kullanılmadığı ve metruk halde olduğu için içine girmek yasak ama önündeki patikadan her geçtiğimde aklıma bu sahne geliyor : video

benim favorim her zaman için botanik olmuştur. en yakın yerden kahve alınıp parkın üst tarafında kalan bir banka oturulur. burada oturacağınız bankın yerini iyi seçmeniz lazım. çünkü uygun bir bank (bank olması elbette şart değil) bulursanız atakule, kocatepe camii, anıtkabir, ulus, keçiören su kulesi gibi ankara'nın simge yerlerini izleyerek kahvenizi keyifle içebilirsiniz. bu arada kahve demişken; seğmenler boş masa olmayan ayakaltı starbucks, botanik ferah mekanlı gloria jeans'tir.