fbpx
1965 Ankara-Haymana doğumlu edebiyatçı, yazar. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. İlk romanı Kuzey 2009 yılında yayımlandı. İkinci romanı Masumlar 2011'de çıktı. İstanbul İstanbul 2015'te yayımlandı. Son romanı ‘’Labirent’’ 2018’de yayımlandı. Romanları 40 dilde yayınlanmaktadır. Uzun yıllar yurt dışında Cambridge'de yaşamak zorunda kaldı. Masumlar ile 2011 yılı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü.
Burhan Sönmez'in Masumlar romanı "benim vatanım çocukluğumdu ve ben büyüdükçe uzaklaştım ondan, uzaklaştıkça da o büyüdü içimde." cümlesi ile başlar ve en etkileyici roman giriş cümlelerinden olup aynı zamanda romanın da özeti sayılır.
Burhan Sönmez'in Haymana'daki köyünün adı güneybatıda Büyük Konak Görmez, hatta yakınında bir de Küçük Konak Görmez köyü vardır. Bu köyün eski adı şêxan, yani, Kürtçe aşiret adlarından geliyor ve Şeyhler demek. Şeyhler köyü nasıl olup da Büyük Konak Görmez adını almış diye merak edip Burhan Sönmez'e sorduk, cevabı kendi cümleleri ile: "haymana ovası ve köyleri, haymana şehrinden sonra başlar, konyaya doğru gider. bizim aşiret (şêxan) haymanaya 1780 yılında gelmiş. bizimkiler eski bir köyün yıkıntısına yerleşmiş. orası muhtemelen eski bir roma köyü ve adı da "konagormas" imiş. orijinal kökü luvice diline kadar giden bir kelime. sonra Türkçe ses uyumuna göre "konak görmez köyü" denmiş.. (büyük konak görmez köyü - yan tarafındaki köye de başka isim bulamadıklarından resmi olarak küçük konak görmez demişler.)"
Burhan Sönmez'in köyünün adı hikayesinden yola çıkarak, köyün adına kolayca "Şeyhler" demek varken, referansı Roma'dan almak nasıl bir üst aklın işi olabilir düşünmeden edemedim.
O zaman "Masumlar"ı mutlaka okumanız gerek. Kitapta Haymana Ovası'nı masalvari bir dille tasvir ediyor.