fbpx
Ankara'da yaşayanlar Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) tarihi konser salonunun arkasında kalan, 1992 yılından bu yana ha açıldı ha açılacak diyerek arap saçına dönen yeni konser salonu inşaatını biliyorlardır. Kale'den, Erimtan Müzesi'nin arka bahçesinden ya da Safranhan'ın terasından baktığınızda hemen gözünüze çarpan büyük bir küre kubbe ile piramidi andıran iki parçadan oluşan binadan bahsediyorum.

1992 yılında "Atatürk Kültür Merkezi Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu ve Koro Çalışma Binaları" adı altında açılan mimari proje yarışmasını Mimar Semra Uygur ve Mimar Özcan Uygur'un sahibi olduğu Uygur Mimarlık kazanıyor. Aradan geçen yılların hikayesi buraya yazmak için uzun, 2020 yılına geldiğimize bu yıl içerisinde duyduğumuz nadir iyi haberlerden biri olarak CSO yeni konser salonu'nun açılışının 4 Aralık Cuma günü yapılacağının müjdesini alıyoruz.

Heyhat, tabi ki memleketimizde hiç bir müjde sorunsuz gelmiyor. Uygur Mimarlık'ın twitter hesabında bugün sitem dolu bir mesaj okuyoruz ve öğreniyoruz ki projenin müellifleri Mimar Semra Uygur ve Mimar Özcan Uygur açılışa resmi olarak davet edilmemiş. Yaptıkları açıklamada "Açılışa biletlerimiz ile gideceğiz" ifadesi ile kırgınlıklarını zarifçe ifade etmişler. twitter
twitter


Uygur Mimarlık'ın twitter üzerinden paylaştığı bu mesajın üzerinden bir kaç saat geçtikten sonra kendisini Bakan Bey'in Özel Kalem Müdürü olarak tanıtan bir kişinin twitter hesabından, Uygur çiftinin açılışa davet edildiği beyanatı veriliyor. Uygur Mimarlık da kendi hesaplarından bu açıklamayı "Kamuoyuna güncelleme" diyerek paylaşıyor. twitter


Gelinen noktada mimar çift açılışa katılacak diye anlıyorum. Davet edilmeme konusu zaten vahim ama devletin böyle resmi iletişimini twitter üzerinden yapması bir tek bana mı garip geliyor merak ediyorum..?