fbpx
Türkiye'de batı müziği formları ile doğu müziğini piyanosunda buluşturan, türk müzik tarihinin bir dönemine damga vuran, "piyanist şantör" geleneğinin öncüsü, kadife sesli, naif, Türkçe'yi kusursuz kullanan İzmir'li müzisyen. 1941 doğumlu, 2013 yılında 72 yaşında prostat kanseri hastalığına yenik düşerek vefat etti. Toprağı bol olsun.
Bir başkadır'ı izleyince (*) şahsi tarihimde fevkalade önemli yeri olan Ferdi Özbeğen'in şarkılarını tekrar dinlemeye başladım. Beni 80'li yıllara götüren şarkıları hala keyifle dinliyorum. O dönemlerde konuşuldu da ben mi bilmiyorum ama özel hayatı hakkında Oray Eğin'in 14 Kasım'da Habertürk'te yayınlanan yazısını okuyunca Ferdi Özbeğen hakkında aslında hiç bir şey bilmediğimi fark ettim : Ferdi Özbeğen'in piyanosunun arkasında neler yaşandı?
benim ferdi özbeğen dinlemeye başlama hikayem tuhaf belki ama kendisinin cenaze namazından sonra başladı. 30 ocak 2013'te levent’teki afet yolal camisinde kılındı cenaze namazı. cenazesine sezen aksu, selçuk ural, orhan gencebay, selami şahin, adnan şenses'in de aralarında yer aldığı çok sayıda ünlü isim kişi katıldı. ben de oradaydım. sonrasında ulus mezarlığına defnedildi. o zamana kadar ferdi özbegen'i dinlemezdim. o günden sonra dinlemeye başladım. hala da severek dinliyorum.