fbpx

KıdemliSözlük nedir?

KıdemliSözlük, 60 yaş ve üzerindeki biz yaşlıların yani “Kıdemli Vatandaş”ların diğer Kıdemli Vatandaş’larla bir araya gelmesini arzuladığımız bir katılımcı sözlük* platformu olarak tasarlandı. Burada diğer Kıdemli Vatandaş’ların yazdığı başlıkları okuyabileceğiz, kendimiz de yazar olup tecrübelerimizi paylaşabileceğiz. Yani KıdemliSözlük için kısaca sesimizi duyurabileceğimiz, keyifli vakit geçirip diğer yazarlarla mesajlabileceğimiz ve tanışabileceğimiz bir katılımcı sözlük de diyebiliriz.


Tekrar KıdemliSözlük’e dönelim. Sözlük nedir hepimiz biliriz. En basit tanımı ile bir dilde kullanılan kelimelerini ve deyimlerini tanımlayan, açıklayan, başka dillerdeki karşılıklarını veren eserdir. Bildiğimiz lügat yani. Evet KıdemliSözlük de bir lügat ama diğerlerinden farklı olarak biz kendimizi kelime ve deyimlerle sınırlamıyoruz. Cümleler, önermeler ve olaylar bizim sözlük başlıklarımız olabiliyor. KıdemliSözlük’e üye olan herkes başlık açabiliyor ya da başlıklara yorumlar yapabiliyor. Birisi ciddi bir şey yazıyor, diğeri ona eğlenceli bir cevap veriyor, birisi yanlış bir açıklama yazıyor, diğerleri onu düzeltiyor. Yani tüm içerik etkileşimli bir şekilde yazarlar yani KıdemliSözlük’e tamamen ücretsiz kayıt olan kullanıcılar tarafından üretiliyor.


Kıdemlisözlük’ü kullandığımız diğer sosyal medya platformlarından ayıran çok önemli bir özellik var: Burada tüm yazarların açtıkları başlıklar ve başlıklara yazdıkları yorumlar onların takma adları (mahlasları) ile yayınlanıyorlar. Böylece yazarlar falih rıfkı atay’ın da dediği gibi “kalabalıklar içine karışıp kaybolma tadına” kavuşuyorlar. Anonim olmanın verdiği rahatlıkla gönüllerinden geleni, akıllarından geçeni yazabiliyorlar. Tabi ki toplumsal ahlak kurallarına ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarına saygılı olmak kaydı ile.


KıdemliSözlük tamamen ücretsiz bir platform. Haydi siz de bu linke klikleyerek ana sayfayı açın, ardından yukarıdaki mavi renkli “kayıt ol” butonuna basın ve yazar olun. Bırakın içinizdeki yazar ortaya çıksın : Kıdemli Sözlük’e adım atın.


Kayıt olmak için ne yapmam gerektiğine dair yardıma ihtiyacım var derseniz, kayıt işlemlerini adım adım anlatan bu sayfadan faydalanabilirsiniz.


KıdemliSözlük’le ilgili hala aklımı kurcalayan sorular var diyorsanız bu linkteki formu kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.


* Katılımcı sözlük’ün ne demek olduğunu merak ederseniz bu linkteki açıklamaları vaktiniz olduğunda okuyabilirsiniz. Link yeni bir sayfada açılacaktır.