fbpx
Şimdi konu malum, Covid-19 virüsüne karşı başarılı olduğu söylenen 4 ayrı aşı var. Bunlar Pfizer/BioNTech (Amerikan-Alman), Moderna (Amerikan), AstraZeneca/Oxford (İngiliz) ve Sinovac (Çinli) firmalarının geliştirdiği aşılar.

Bugün twitter'da "Hangi ülke kimden, kaç doz aşı siparişi verdi?" başlıklı bir grafiğe denk geldim. Bu grafikte ülkelerin milyon doz cinsindan yukarıdaki 4 üreticiden hangisi veya hangilerinden sipariş verdiğini görselleştirmişler. Grafik burada : twitter


Mesela bakıyorum, Avrupa Birliği kendisini garantiye almış Alman, Amerikan ve İngiliz aşılarından bir paket yapmış hepsini denemek istemiş belli ki. Keza ABD de öyle. Onlar da her üçünden ortaya karışık bir paket yapmış. Her ikisinin de ortak yanı karışık paketler yaparken en büyük payı İngiliz AstraZeneca/Oxford için kullanmaları olmuş. Japonya, İngiltere, Kanada için de aşağı yukarı aynı durum geçerli.

Grafikte listelenen 14 ülkenin 13'ü -en azından grafiğin ölçeği içerisinde gösterilecek büyüklükte- Çin aşısına yatırım yapmamış. Ama 14.ülke ki o ülke biz oluyoruz, sadece ve sadece Çinli Sinovac firmasının ürettiği aşıdan sipariş vermiş.

Bu 13 ülkenin bilmediği ama bizim bildiğimiz bir şey mi var acaba? Tüm gelişmiş ülkeler Amerikan, Alman ve İngilizinkini yaptırırken biz neden sadece Çinlinin aşısını yaptırıyoruz? Neden..?
Bu aşı olayı gerçekten de enteresan. Covid aşısı ile direk ilgisi var mı bilmiyorum ama TBMM'de şu anda komisyonda bekleyen bir kanun teklifi var.

25 Ocak 2019'da yani bu Covid-19 meselesi bir pandemiye dönüşüp tüm Dünya'nın başına musallat olmadan yaklaşık 1 yıl önce CHP Ankara milletvekili Eczacı Gamze Taşçıer TBMM Başkanlığı'na bir kanun teklifi sunuyor. Sunduğu teklifte 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıha Kanunu ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda değişiklik yapılmasını talep ediyor. Talep ettiği değişiklik özetle şu şekilde (TBMM web sitesinden teklifin özetini olduğu gibi alıyorum) :

"Teklif ile, bireylerin bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanması noktasında kendilerinin ya da ebeveynlerinin rızasının aranmayarak aşılamanın zorunlu hale getirilmesi ve bu duruma riayet etmeyenler hakkında cezaî hükümler getirilmesi amaçlanmaktadır."

Teklif 28 Mart 2019'da Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna havale edilmiş ve komisyondan henüz bir karar çıkmamış.
Teklif metnini okuyup öyle yazmıştım. Ama hayatta bir kere de olsa büyük oyunu gördüm zannettim, kendimi kaybettim. Kısmet değilmiş.
Büyük resmi görenler yalnız değilsiniz! Gamze Taşçıer hevesinizi kursağınızda bırakmış olabilir ama ünlü Türk düşünürü Aleyna Tilki sizinle birlikte. Kendisi "İnsanlar Covid-19'dan değil ilaçlar yüzünden ölüyor. Aşıya karşıyım. Eğer saçmalıyorsam yaşıma verin" şeklinde beyanat vermiş. Burdan buyrun : Kendime, anneme ve kardeşime aşı yaptırmayacağım
Türkiye sadece 50 milyon doz Çin aşısı alacak diye bir şey yok. Sağlık Bakanı 50 milyon doz Çin aşısı artı 25 milyon doz Alman aşısı alınması planlanıyor şeklinde açıklama yaptı.