fbpx
Mot Mask diye bir maske kullanıyorum. Mavi renkli, kalınlığı baya iyi. 50'lik kutularda satılıyor ancak kutu üzerinde barkod yok. Medikal ürünlerin Sağlık Bakanlığı'nın Ürün Takip Sistemi'nden barkod ile takip edilebildiğini öğrendiğimden beri içim içimi yiyor. Acaba kutusunda barkod olmayan bu maskeyi kullanarak hata mı ediyorum? en iyi maske ya da hadi bilemedin iyi markalar hangileridir, nereden bulabilirim?
Girdiğim eczanede kalfanın her zaman aldığım merdiven altı üretim maskelere alternatif olarak abi bir de bu var bak çok güzel diyerek "evony" diye markası olan bir maske kutusu gösterdi. 50 adetlik kutuda satın aldım, daha sonra internette 10'lük paketlerde de satıldığını gördüm. Hayat kimya tarafından üretiliyormuş. Rengi yeşil. Kulak ipleri son derece yumuşak tasarlamış ve uzun kullanımlarda bile kulakları acıtmıyor. Kafam büyük olduğu için kulak ipleri benim için ciddi sorun. Şimdi kontrol ettim kutunun üzerinde barcod var. ÜTS (ürün takip sistemi) uygulamasını bilmiyordum, telefona indirip barcodu okutunca hakkaten ürünle ilgili bilgilere ulaşılabiliyor.
Ben de bu siteden kumaş maske aldım. Ne kadar etkili bilmiyorum ama boyun askısı sayesinde etrafta kimse yokken, yürüyüş yaparken ya da bir şeyler yerken boynuma indiriyorum. Diğer maskeler gibi nereye temas etti kirlendi mi, tekrar yüzüme taksam sorun olur mu diye panik olmuyorum. Tabi bez maskeleri sürekli yıkamak gerekiyor o anlamda tek kullanımlıklar kadar pratik değil.
evony marka maskeyi takıp ağzımdan yaklaşık on santim uzakta yaktığım çakmağa üfleyerek söndürmeye çalıştım söndüremedim. Geçerli bir test yöntemi mi bilmiyorum ama maske işe yarıyor sanki zira adı sanı belli olmayan farklı bir maske ile ilk denemede söndürebildim.
gözlemlerime göre; hastane, eczane, market gibi uzun süreli maske takılması gereken yerlerde çalışanların tercihi genelde evony markadan yana oluyor. bunun ilk sebebinin uzun süreli kullanımda dahi kulakları acıtmaması olduğunu sanıyorum. bu sebeple piyasada farklı kalitede onlarca(belki yüzlerce) maske markası olmasına rağmen evony "marka" olarak tercih edilir hale gelmiş durumda.