fbpx
Cumhurbaşkanlığı'nın 2020/495 sayılı kararnamesi ile kendisini boynunda tam kapanmamış gömleğinin yakalarına zorla bağlanmış gibi duran kravatı ve belli belirsiz bıyıkları ile hatırlayacağımız Merkez Bankası Başkanı -ki kararnamede kendisinden parantez içerisinde "Guvernör" olarak da bahsediliyor- Murat Uysal görevden alınmış. Kendisi 16 ay önce bu göreve atanmıştı.

Murat Uysal'ın yerine ise eski Maliye Bakanlarından ve düne kadar Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini yürüten Naci Ağbal atanmış. Kendisini 24 Kasım 2015 ve 10 Temmuz 2018 tarihleri arasında Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım'ın hükümetlerinin Maliye Bakanı olarak hatırlıyoruz. Naci Ağbal bu görevi 2015'de Mehmet Şimşek'ten almış ve 2018'de Berat Albayrak'a devretmişti.

Murat Uysal'ın görevden alınması kararının yayınlandığı Resmi Gazete'de 19 tane yeni atama ve görev değişikliği kararı yayınlanmış. Bunların içerisinde Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü'nden Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Müşavirliği'ne atamalar bile var. Yani devlette sıradan bir gün aslında. Ama Murat Uysal'ın nereye atandığına dair bir kelime yok...