fbpx
Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve 2 Aralık Salı günü uygulamaya başlanacak yeni tedbirler şu şekilde olacak:

1) Hafta içi her gün gece saat 21:00 ile sabah 05:00 arasında genel sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Yani bu yasak Salı gecesi saat 21:00'de başlıyor.

2) Sokağa çıkma yasağı hafta sonları Cuma akşamı 21:00'den Pazartesi sabahı saat 05:00'e kadar tüm haftasonu boyunca kesintisiz devam edecek.

3) Üretim, tedarik, lojistik, sağlık tarım ve orman gibi genelgede yer alacak sektörler bu yasakların dışında tutulacak.

4) Market, bakkal, kasap, manav gibi işletmeler ve eve paket hizmeti veren yerler belirlenecek saatler çerçevesinde hafta sonu kısıtlamasının dışında kalacak. Restoranlar paket servis haricinde hizmet veremeyecektir.

5) 65 yaş üstü ve 20 yaş altı toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Ana sınıfı ve benzeri eğitim kurumlarının faaliyetlerine ara verilecek.

6) Umumi Hıfzıssıhha Kurulları illerdeki toplu taşıma hizmetlerinde salgının yayılmasına yol açan aksaklıkların tespiti ve giderilmesi amacıyla gereken tedbirleri alacak.

7) Evlerde mevlüt, yılbaşı kutlaması gibi insanların bir araya gelecekleri etkinlikler yapılamayacak.

8) Cenaze namazları, yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınacak, nikahlarda bu sayı da geçilmeyecek.

9) Hamam, sauna, masaj salonu, yüzme havuzu, lunapark gibi yerler faaliyetlerine ara verecek.

10) AVM’lere girişte HES kod uygulamasına geçilecek.

11) Kalabalık caddeler ile meydana girebilecek kişi sayısı Umumi Hıfzıssıhha Kurulu ile sınırlandırılabilecek.

12) 50 kişiden fazla olan iş yerlerinde, iş yeri hekiminin gözetiminde mevcut iş sağlığı ve güvenliği uzmanı tarafından salgın tedbirlerinin uygulaması sıkı bir şekilde denetlenecek.